We use cookies to track usage and preferences. See Cookie Policy
Pocketmags Digital Magazines
IT
Pocketmags Digital Magazines
Christmas Presents
   You are currently viewing the Italy version of the site.
Would you like to switch to your local site?
Digital Subscriptions > Athletics Weekly > 30/06/2016 > RESULTS

RESULTS

The championships doubled as the Olympic trials for Rio
MARK SHEARMAN

Senior men: 100 (3.0): 1 J Dasaolu (Croy) 9.93; 2 J Ellington (NEB) 9.96; 3 C Ujah (E&H) 9.97; 4 O Edoburun (SB) 10.02; 5 H Aikines-Aryeetey (Sutt) 10.02; 6 R Kilty (M’bro) 10.05; 7 D Chambers (Belg, M35) 10.11; 8 A Robertson (Sale) 10.22. SF1 (0.2): 1 J Ellington (NEB) 10.13; 2 C Ujah (E&H) 10.18; 3 O Edoburun (SB) 10.19; 4 J Alaka (B&B) 10.49; 5 G Cackett (Belg) 10.50; 6 C Lawson (SB) 10.53; 7 R Wells (Yeov O) 10.58; 8 N Walsh (Tip, U20) 10.59. SF2 (2.2): 1 J Dasaolu (Croy) 10.18; 2 H Aikines-Aryeetey (Sutt) 10.21; 3 D Chambers (Belg, M35) 10.31; 4 D Bolarinwa (NEB) 10.54; 5 T Etienne (HW) 10.58; 6 J Street (Kent) 10.70; 7 J Otugade (SB) 10.77; 8 A Murdock (VP&TH) 10.82. SF3 (1.1): 1 R Kilty (M’bro) 10.23; 2 A Robertson (Sale) 10.43; 3 A Syers (NEB) 10.55; 4 R Arthur (E&H) 10.61; 5 S Miller (Prest) 10.75; 6 J Cox (Bed C) 10.76; - S Osewa (Croy) DQ; - D Tobais (WSEH) DQ. Ht1 (1.2): 1 C Ujah (E&H) 10.41; 2 J Alaka (B&B) 10.50; 3 J Cox (Bed C) 10.58; 4 A Wright (M&M) 10.78; 5 I Ojuriye (Herne H) 10.82; 6 A Crowley (Sale) 10.86; - M Kampengele (Notts) DQ. Ht2 (0.7): 1 O Edoburun (SB) 10.39; 2 A Murdock (VP&TH) 10.64; 3 K Showler-Davis (BMH) 10.66; 4 D Walker-Khan (Bir) 10.84; 5 T Williams (B&V) 10.91; 6 G Hopkins (Card) 10.97; 7 J Rhoden-Stevens (SB) 10.98. Ht3 (-0.3): 1 J Dasaolu (Croy) 10.48; 2 A Syers (NEB) 10.60; 3 R Wells (Yeov O) 10.66; 4 O Barton-Ellington (E&H) 10.68; 5 N Thomas (TVH) 10.83; 6 U Hameed (Sale) 10.87; 7 J Grant (Herne H) 11.02; 8 D Oderinde (Mil K) 11.06. Ht4 (1.4): 1 A Robertson (Sale) 10.31; 2 D Tobais (WSEH) 10.43; 3 A Da Silva (Card) 10.67; 4 J Broome (Cov) 10.74; 5 B Shields (Shef/Dearn) 10.81; 6 J Raradza (Der) 10.82; 7 J Fairclough (Notts) 10.91; - K Howitt (RSC) DQ. Ht5 (1.6): 1 H Aikines-Aryeetey (Sutt) 10.30; 2 J Otugade (SB) 10.64; 3 D Obeng (QM&WC) 10.67; 4 L McLaughlin (Croy) 10.79; 5 O Grant (Harrow) 10.85; 6 N Iman (Sale) 10.85; 7 M Hanson (E&H, M35) 11.10; - D Walsh (Gate) DQ. Ht6 (-0.9): 1 S Osewa (Croy) 10.57; 2 C Lawson (SB) 10.68; 3 T Olubi (B&B) 10.72; 4 N Gilbert (WSEH) 10.73; 5 Y Phippen (Bir) 10.99; 6 J Allaway (Guern) 11.03; - T Fasipe (E&H, U20) DQ; - K Jones (Card, U20) DQ. Ht7 (0.5): 1 R Kilty (M’bro) 10.32; 2 R Arthur (E&H) 10.54; 3 T Etienne (HW) 10.55; 4 J Street (Kent) 10.62; 5 J Williams (Liv H) 10.71; 6 J Lawrence (Bir) 10.83; 7 B Stephenson (M’bro) 10.95; 8 D Bovell (B&B) 11.25. Ht8 (0.5): 1 D Chambers (Belg, M35) 10.34; 2 D Bolarinwa (NEB) 10.47; 3 S Miller (Prest) 10.61; 4 J Griffiths (Card) 10.74; 5 E Skervin (Notts) 10.81; 6 M Sheriff (SMR) 10.83; 7 D Minto (Der) 10.90; 8 J Hamilton (Orion) 10.98. Ht9 (0.7): 1 J Ellington (NEB) 10.27; 2 G Cackett (Belg) 10.48; 3 N Walsh (Tip, U20) 10.54; 4 J Brown (Card) 10.82; 5 S Onanuga (TVH) 10.84; 6 E Winn (E&H) 10.85; 7 S Muhammad (Harrow) 10.85; 8 O Wanogho (B&B) 10.99. 200 (-0.1): 1 A Gemili (B&B) 20.44; 2 D Talbot (Bir) 20.46; 3 R Prescod (E&H) 20.84; 4 Z Hughes (SB) 20.84; 5 C Clarke (Mil K) 21.02; 6 L Reid (Bir) 21.18; 7 E Powell (Leic C) 21.25; 8 K Ennis (R&N) 21.43. Ht1 (1.1): 1 A Gemili (B&B) 20.60; 2 C Clarke (Mil K) 21.05; 3 K Ennis (R&N) 21.11; 4 S Watts (WG&EL) 21.15; 5 T Ramdhan (SB) 21.24; 6 J Williams (Liv H) 21.65; 7 A Wright (M&M) 21.82; 8 P Shand (Bir) 21.94. Ht2 (0.8): 1 R Prescod (E&H) 20.80; 2 E Powell (Leic C) 21.09; 3 J Alaka (B&B) 21.16; 4 C Stone (B&W) 21.42; 5 C Wood (Leeds C, U20) 21.42; 6 S Landsborough (Wirr) 21.48; 7 C Lawson (SB) 21.54. Ht3 (-1.2): 1 D Talbot (Bir) 20.74; 2 Z Hughes (SB) 20.96; 3 L Reid (Bir) 20.98; 4 J Kirby-Polidore (WG&EL) 21.18; 5 R Evans (Stock H) 21.35; 6 D Bolarinwa (NEB) 21.65; 7 P Kari Kari (E&H) 21.66; 8 K Jones (Card, U20) 22.04. 400: 1 M Hudson-Smith (Bir) 44.88; 2 R Yousif (NEB) 45.52; 3 M Rooney (Croy) 46.01; 4 J Dunn (Bir) 46.02; 5 N Levine (WSEH) 46.15; 6 T Campbell (Bir) 46.25; 7 D Cowan (HW) 46.48; 8 J Bowie (Tm E Loth) 46.99. SF1: 1 M Hudson-Smith (Bir) 45.72; 2 R Yousif (NEB) 46.05; 3 T Campbell (Bir) 46.23; 4 O Smith (Card) 47.67; 5 M Warner (NEB) 47.78; 6 C Byron (Bir) 47.87; 7 N Atwell (Herne H) 48.34; 8 D Lagerberg (Mans) 48.95. SF2: 1 J Dunn (Bir) 46.75; 2 D Cowan (HW) 46.87; 3 J Bowie (Tm E Loth) 47.10; 4 C Williams (Kent) 47.59; 5 O Smith (Chich) 48.26; 6 L Lennon-Ford (TVH) 48.47; 7 L Thompson (Roth, U20) 48.64; 8 J Rhoden-Stevens (SB) 49.00. SF3: 1 N Levine (WSEH) 46.35; 2 M Rooney (Croy) 46.37; 3 E Rutter (Bir) 47.64; 4 A Steele (Traff) 47.80; 5 G Louden (Lass) 48.12; 6 R Evans (Stock H) 49.15; 7 V Oges (WG&EL) 49.47. Ht1: 1 J Bowie (Tm E Loth) 46.65; 2 L Lennon-Ford (TVH) 47.75; 3 E Rutter (Bir) 48.08; 4 N Baker (Craw) 48.58; 5 M Williams (Birm U) 48.91; 6 S Adeyemi (Herne H) 49.75; - D Putnam (B&B) DQ. Ht2: 1 R Yousif (NEB) 46.99; 2 G Caddick (Sale) 47.38; 3 A Steele (Traff) 48.07; 4 G Plenderleith (Shef/Dearn) 48.37; 5 S Day (M’bro, U20) 49.29; 6 M Ohioze (St Ambrose) 49.43; 7 D Willis (Corby) 49.57; - N Kanonik (Bir) DQ. Ht3: 1 D Cowan (HW) 47.26; 2 R Evans (Stock H) 47.56; 3 C Williams (Kent) 47.61; 4 O Richardson (BMH, U20) 48.26; 5 A Boyce (Liv H) 48.78; 6 M Hunt (Chelm) 48.83; 7 M Oku-Ampofo (NEB, U20) 49.22; 8 D Gray (WG&EL) 50.16. Ht4: 1 M Hudson-Smith (Bir) 46.89; 2 O Smith (Card) 47.48; 3 G Louden (Lass) 47.73; 4 D Lagerberg (Mans) 47.99; 5 L Thompson (Roth, U20) 48.19; 6 A Young (Glas C) 48.33; 7 P Phillips (Herne H) 48.75; 8 L Brown (C’nauld, U20) 49.02. Ht5: 1 M Rooney (Croy) 46.81; 2 J Dunn (Bir) 46.93; 3 M Warner (NEB) 47.83; 4 J Rhoden-Stevens (SB) 47.93; 5 V Oges (WG&EL) 48.17; 6 M Pagan (W Ches, U20) 49.15; 7 J Layne (Wyc P) 49.25; 8 A Ademuyewo (Sale) 50.09. Ht6: 1 N Levine (WSEH) 47.13; 2 T Campbell (Bir) 47.48; 3 N Atwell (Herne H) 47.85; 4 O Smith (Chich) 47.89; 5 C Byron (Bir) 48.10; 6 W Snook (Harl) 49.02; 7 A Bell (WG&EL) 49.31; 8 N Pryce (RSC) 49.43. 800: 1 E Giles (Bir) 1:48.00; 2 J Webb (Liv H) 1:48.49; 3 M Rimmer (Liv PS) 1:48.78; 4 J Bowness (Traff) 1:48.99; 5 S Molloy (Ton) 1:50.49; 6 B Greenwood (Perth, U20) 1:52.11; 7 A Whiteman (SB, M40) 1:53.32; - G Learmonth (Lass) DNS. Ht1: 1 E Giles (Bir) 1:48.21; 2 J Bowness (Traff) 1:48.50; 3 M Wharton (Liv H) 1:50.66; 4 G Warburton (Card) 1:50.81; 5 F Bigg (Phoe, U20) 1:51.06; 6 K Bell (Bord H) 1:51.21; 7 D Walton (Ross) 1:51.87; 8 Z Howe (B’burn) 1:52.47; 9 J Bransberg (Sky) 1:54.28; 10 J Saissi (Hill) 1:55.64. Ht2: 1 M Rimmer (Liv PS) 1:50.77; 2 N Akpan (Liv H) 1:51.70; 3 T Watson (Centr) 1:51.75; 4 N Gillis (Team K, U20) 1:51.79; 5 B Rochford (SB) 1:51.99; 6 A Wright (R&N) 1:52.08; 7 C Solomon (WG&EL, U20) 1:52.17; 8 J Bird (Ips) 1:52.78; 9 S Mackay (Glas C) 1:54.26. Ht3: 1 J Webb (Liv H) 1:48.99; 2 S Molloy (Ton) 1:49.42; 3 A Whiteman (SB, M40) 1:50.37; 4 R Graham-Watson (WSEH) 1:50.46; 5 H Doran (Liv PS) 1:52.01; 6 P Goodall (Norw) 1:52.06; 7 C Warburton (Notts) 1:52.14; 8 T Atkinson (Sale) 1:52.74; 9 J Lancaster (Shef/Dearn) 1:53.13. Ht4: 1 B Greenwood (Perth, U20) 1:50.31; 2 G Learmonth (Lass) 1:50.38; 3 D Dempsey (Shef/Dearn) 1:50.51; 4 J Donnelly (WG&EL) 1:52.57; 5 D Proctor (Sale) 1:52.74; 6 C Cooper (Georgetown Uni) 1:53.16; 7 H Carter (BMH) 1:54.30; 8 R Stroud (Bir) 1:57.38. 1500: 1 C Grice (Phoe) 3:43.41; 2 C O’Hare (Edin) 3:43.68; 3 J Wightman (Edin) 3:43.90; 4 J Kerr (Edin, U20) 3:44.51; 5 L Emanuel (Shef/Dearn) 3:45.90; 6 J Cook (WG&EL) 3:45.97; 7 B Stevenson (Liv H) 3:49.36; 8 A Tovey (WSEH) 3:50.73; 9 T Marshall (Card) 3:51.82; 10 C Boyek (Shild) 3:52.34; 11 N Gourley (Glas C) 3:57.68; 12 T Lancashire (Bolt) 4:08.88. Ht1: 1 C O’Hare (Edin) 3:45.81; 2 N Gourley (Glas C) 3:46.15; 3 T Marshall (Card) 3:46.66; 4 R Fitzgibbon (Phoe) 3:46.99; 5 O Aitchison (AFD) 3:48.11; 6 M Wilsmore (B&W) 3:49.27; 7 J McMurray (St Alb) 3:50.39; 8 M Ferguson (A’deen) 3:50.56; 9 W Paulson (Stroud) 3:50.89; 10 B Goater (SB) 3:51.39; 11 H Tufnell (Rad) 3:52.16; 12 J Mays (BMH) 3:53.47; 13 D Cheeseman (York) 3:58.75; - C Parr (Gate) DNF. Ht2: 1 C Grice (Phoe) 3:45.87; 2 J Wightman (Edin) 3:45.98; 3 J Kerr (Edin, U20) 3:46.46; 4 J West (Ton) 3:46.67; 5 P Sesemann (B&B) 3:47.57; 6 J Ashcroft (Liv H) 3:48.65; 7 J Crabtree (Sale) 3:48.96; 8 M Clowes (Card) 3:49.96; 9 N Goolab (Belg) 3:51.11; 10 A Cotton (Bir) 3:52.21; 11 M Salter (Leeds C) 3:52.49; 12 S Greeves (Norw) 3:53.42; 13 J Norman (OWLS) 3:53.64; 14 J McCarthy (Chilt) 3:54.77. Ht3: 1 T Lancashire (Bolt) 3:44.26; 2 L Emanuel (Shef/Dearn) 3:44.39; 3 J Cook (WG&EL) 3:44.45; 4 B Stevenson (Liv H) 3:44.70; 5 A Tovey (WSEH) 3:44.92; 6 C Boyek (Shild) 3:45.27; 7 M Wilson (Sun) 3:48.04; 8 D King-Clutterbuck (NEB) 3:48.28; 9 J Hallas (Bir) 3:48.32; 10 D Studley (B&W) 3:49.12; 11 D Bishop (B&W) 3:49.31; 12 D Brown (Ton) 3:50.81; 13 T Hook (Norw) 3:54.12; 14 J Carr (Worc) 3:55.09; 15 M Fayers (Hill) 4:00.40. 5000: 1 A Butchart (Centr) 13:44.00; 2 T Farrell (Bord H) 13:47.60; 3 A Vernon (AFD) 13:49.28; 4 M Scott (R&Z) 13:58.86; 5 R Weir (Der) 13:59.80; 6 A Hickey (S’end) 14:01.19; 6 J Davies (Read) 14:01.19; 8 C Hulson (Sale) 14:03.57; 9 J Taylor (Morp) 14:05.45; 10 L Caldwell (DMV) 14:10.48; 11 C Olley (Ton) 14:10.54; 12 G Cockle (AFD, U20) 14:11.37; 13 M Aadan (TVH) 14:12.60; 14 B Connor (Der) 14:14.51; 15 G Rush (Chelt) 14:16.30; 16 P Crout (SB) 14:26.38; 17 P Surafel (E&H, U20) 14:36.44; 18 F Baddick (NEB) 14:41.93; 19 D Davis (Leeds C) 15:09.81; - J Thewlis (Notts) DNF. 110H (-1.3): 1 A Pozzi (Strat) 13.31; 2 L Clarke (WSEH) 13.44; 3 D King (Ply) 13.57; 4 D Omoregie (Card) 13.67; 5 K Riley-La Borde (E&H) 13.91; 6 J Hylton (Bir) 13.96; 7 G Odujobi (Sale) 14.06; - W Sharman (Belg) DNS. Ht1 (0.4): 1 A Pozzi (Strat) 13.55; 2 D Omoregie (Card) 13.58; 3 K Riley-La Borde (E&H) 13.80; 4 J Porter (Bir) 14.19; 5 G Elsdon (Carm) 14.65; 6 A Bryant (WSEH) 14.68; 7 M Mokaya (Notts) 14.78; 8 J Germain (NEB) 14.87. Ht2 (0.3): 1 W Sharman (Belg) 13.56; 2 D King (Ply) 13.57; 3 D Feeney (Amber) 14.06; 4 R Blanchard (Sale) 14.15; 5 J Major (Soton) 14.68; 6 B Gregory (Bir) 14.84; 7 M Hewitt (B&H) 14.95; 8 M Perera (Harrow) 14.98. Ht3 (1.4): 1 L Clarke (WSEH) 13.52; 2 J Hylton (Bir) 13.94; 3 G Odujobi (Sale) 13.98; 4 A Blow (BMH) 14.25; 5 J Kirby (Harrow) 14.50; 6 A Nwenwu (W&B) 14.78; 7 B Reed (Chelm) 15.30. 400H: 1 S Rodger (SB) 49.45; 2 J Green (Kent)49.49; 3 R Williams (Card) 49.90; 4 T Burton (Tam) 50.09; 5 R Yates (Shef/Dearn) 50.45; 6 J Paul (WSEH) 50.46; 7 N Flannery (Gate) 51.28; 8 J Houghton (Shef/Dearn) 51.52. Ht1: 1 T Burton (Tam) 50.40; 2 N Flannery (Gate) 50.70; 3 C McAlister(TVH) 52.25; 4 G Cooper (B&H) 52.69; 5 M Jones 53.33; 6 A Faulkner (Shef/ Dearn) 54.06. Ht2: 1 J Green (Kent) 50.55; 2 R Yates (Shef/Dearn) 50.77; 3 J Lawrie (WG&EL) 51.69; 4 P Bennett (Card) 53.35; 5 J Webster (Warr) 53.45; 6 S Plumb (Newb) 54.50. Ht3: 1 R Williams (Card) 50.07; 2 J Paul (WSEH) 50.17; 3 J Houghton (Shef/Dearn) 50.99; 4 E Dyer (WG&EL) 52.44; 5 M Sumner (Ply) 52.63; 6 J Taylor (Stoke) 54.03. Ht4: 1 S Rodger (SB) 49.99; 2 D Greene (Swan) 51.16; 3 M Lipton (Liv H) 51.93; 4 E Okoro (Bir) 52.18; 5 L Thompson (NEB) 52.75; 6 S Adams (Soton) 53.03; 7 C Henderson (Glas C) 53.98. 3000SC: 1 R Mullett (Lewes) 8:41.67; 2 T Wade (AFD) 8:43.40; 3 Z Seddon (Brack) 8:46.63; 4 L Gunn (Der) 8:47.26; 5 J Hopkins (Swan) 8:49.10; 6 D Musson (Notts) 8:52.78; 7 B Coldray (S Lon) 8:59.16; 8 A Visokay (Virginia U) 8:59.55; 9 J Coleman (Prest) 9:02.93; 10 H Lane (B&W) 9:03.45; 11 T Horton (Hallam) 9:04.87; 12 W Gray (B&H) 9:08.58; 13 D Jarvis (Liv H) 9:08.86; 14 W Mycroft (E&H) 9:15.52; 15 A Howard (Ton) 9:46.96. 5000W: 1 D Bird-Smith (AUS) 19:08.76; 2 T Bosworth (Ton) 19:13.56; 3 C Wilkinson (E&H, U20) 19:54.47; 4 C Corbishley (M&M, U20) 20:50.91; 5 C Snook (AFD, U17) 22:37.43; 6 T Snook (AFD, U20) 23:37.67; 7 F Reis (SC Vets, M55) 24:17.48; 8 M Williams (Tam, M50) 24:48.81; - D King (Col H)/G Thomas (Ton, U20) DQ. HJ: 1 R Grabarz (NEB) 2.26 (2.20o, 2.23xo, 2.26xo, 2.29xxx); 2 C Baker (Sale) 2.26; 3 A Smith (SB) 2.23; 4 C Kandu (E&H) 2.23; 5 T Parsons (Bir) 2.17; 5 M Edwards (Bir) 2.17; 5 R Bobrownicki (VPCG) 2.17; 8 M Bernard (Wake) 2.17; 9 T Gale (Bath, U20) 2.17; 10 D Smith (SB) 2.12; 11 M Roberts (NEB) 2.12; 11 R Dwyer (Strat, U20) 2.12; 13 J Broom-Edwards (NEB) 2.07; 14 W Grimsey (E&H) 2.02; 15 R Bonifas (BMH) 2.02; 15 R Webb (W’borne, U20) 2.02. PV: 1 L Cutts (Shef/Dearn) 5.40 (5.25o, 5.40xxo, 5.50xxx); 2 S Lewis (NEB) 5.25; 2 J Thoirs (Glas C) 5.25; 4 J Phipps (Bir) 5.10; 5 N Cole (Shef/Dearn) 4.95; 6 G MacLean (SB) 4.95; eq7 L Yarwood (Sale)/R Searles (E&H) 4.75; 9 S Adams (Glas C) 4.75; 9 G Heppinstall (Shef/Dearn, U20) 4.75; - H Coppell (Wig D)/J Lister (Harrow, U20) NH. LJ: 1 D Gardiner (Shef/Dearn) 7.67/0.4 (7.67, x, 7.65/-0.6, 7.45/-0.9, x, 7.59/-0.8); 2 I Otuonye (E&H) 7.66/1.4; 3 J Jegede (NEB) 7.59/0.6; 4 A Hamilton (Sale) 7.56/0.0; 5 C Tomlinson (NEB) 7.43/-0.1; 6 J Lelliott (B’mth) 7.42/0.0; 7 O Newport (B&B) 7.32/-0.1; 8 B Pickup (NEB) 7.25/-0.6; 9 A Bryant (WSEH) 7.20/1.3; 10 J Grant (Herne H) 7.19/1.2; 11 S Hall (Gate) 7.05/-0.8; 12 C Jones (Liv H) 7.04/-0.4; 13 P Sylla (B’mth, U20) 6.99/0.7; 14 D Morson (VP&TH) 6.97/0.5; 15 J Olawore (Have) 6.93/-0.9; 16 J McLachlan (Norw) 5.13/0.2. TJ: 1 N Douglas (Oxf C) 16.58/0.2 (x, 16.07/1.7, x, 16.58, x, x); 2 J Reid (Bir) 16.45/1.5; 3 B Williams (Sale) 16.31/1.0; 4 N Fox (SB) 16.12/1.9; 5 N Okolo (SB) 16.02/1.5; 6 K Adedoyin (NEB) 15.96/0.5; 7 E Uwaifo (E&H) 15.91/1.0; 8 M Nevers (Notts) 15.77/2.0; 9 D Lewis (SB) 15.76/0.5; 10 S Trigg (Erme) 15.57/2.6 (15.35/1.3); 11 C Onyia 15.42/1.4; 12 J Sawyers (WSEH) 15.34/1.3; 13 M Puplampu (NEB) 15.29/0.7; 14 N Owusu-Nyantekyi (Croy) 15.06/1.1; 15 J Ilori (B&B) 15.06/0.9; - L Davis (E&H) NM. SP: 1 S Lincoln (York) 19.03 (18.92, x 19.03, x, 18.95, 18.74); 2 A Oshodi (WG&EL) 17.43; 3 G Winter (Shef/Dearn) 17.28; 4 Y Zatat (WG&EL) 17.02; 5 J Watson (WSEH) 17.01; 6 D Cartwright (Bir, U20) 15.09; 7 M Wheeler (Herne H) 14.91; 8 C Dack (K&P) 14.88. SP: F42: 1 A Davies (FDSW) 16.38. DT: 1 N Percy (SB) 60.43 (58.48, 58.60, x, 56.37, 60.43, 60.25); 2 B Morse (Card) 58.75; 3 Z Duquemin (SB) 58.54; 4 A Toward (Shef/ Dearn) 57.68; 5 G Thompson (SB) 54.81; 6 A McInroy (SB) 51.97; 7 M Blandford (B&B) 51.97; 8 N Fox (Bir) 50.99; 9 C Linque (WG&EL) 50.77; 10 D Coleman (Ton) 49.92; 11 M Plowman (Shef/Dearn) 49.44; 12 D Douglas (WG&EL) 48.79. DT: F42: 1 D Greaves (Charn) 60.34. HT: 1 C Bennett (SB) 75.67 (72.44, 74.87, 75.67, 74.25, 74.59, 75.64); 2 M Dry (WG&EL) 74.92; 3 N Miller (Bord H) 72.21; 4 T Campbell (WSEH) 68.23; 5 C Shorthouse (Bir) 66.44; 6 C Murch (R&N) 66.20; 7 J Bedford (Bir) 65.49; 8 C Brown (Norw) 65.23; 9 J Ellis (Mich Uni) 63.92; 10 A Smith (Sale) 62.00; 11 O Jones (Liv H) 61.32; 12 A Warner (NEB) 58.12. JT: 1 M Mortimore (Ips) 74.40 (66.24, 67.98, 67.23, 70.89, 66.03, 74.40); 2 J Dunderdale (Shef/Dearn) 71.87; 3 J Whiteaker (B&B, U20) 71.84; 4 G Millar (Bir) 70.03; 5 B Buwembo (E&H) 69.54; 6 O Corfield (Chelt, U20) 67.68; 7 G Davies (York, U20) 65.98; 8 J Copsey (Card) 64.78; 9 A Bryant (WSEH) 63.51; 10 J Harris (Manx, U20) 63.41; 11 S Turnock (SB) 63.30; 12 G Johnson-Assoon (Herne H) 62.67; 13 W Trimble (K&P) 62.13; 14 M Childs (Ips, U20) 60.78; 15 C Lacy (Bir) 56.22

READ MORE
Purchase options below
Find the complete article and many more in this issue of Athletics Weekly - 30/06/2016
If you own the issue, Login to read the full article now.
Single Issue - 30/06/2016
€4,49
Or 449 points
Annual Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
65%
€79,99
Or 7999 points
6 Month Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
64%
€39,99
Or 3999 points
Monthly Digital Subscription
Only € 1,68 per issue
SAVE
61%
€6,99
Or 699 points

View Issues

About Athletics Weekly

THE BIG INTERVIEW 32 JAMES ELLINGTON Sprinter heading to Rio in the 100m reflects on his up-and-down journey to the Games NEWS 44 Britain announces big team for Euros 45 GB team leader has high expectations 46 James Dasaolu on going back to basics 47 Chris Tomlinson bows out of the sport PERFORMANCE 50 Sports science news 52 Athlete Insight – Josephine Moultrie 54 High jump – keeping your head balanced 56 Product reviews – sport sunglasess STATISTICS 36 Form guide ahead of the European Championships – rankings listing those expected to be in Amsterdam TALKING POINT 42 Young athlete Lydia Blythe describes how it felt to compete in her first major championships, the England under-23s ACTION 6 BRITISH CHAMPIONSHIPS Athletes secure Olympic selection in Birmingham – 24 pages of reports, pictures and results begins here 8 Women’s sprints 10 Women’s middle-distances 12 Women’s hurdles and steeplechase 14 Women’s jumps 16 Women’s throws 20 Men’s sprints 22 Men’s middle-distances 24 Men’s hurdles and steeplechase 26 Men’s jumps 28 Men’s throws 30 Full results RESULTS & FIXTURES 58 Results round-up 74 What’s On – fixtures guide REGULARS 78 QUIZ CORNER 82 DIP FINISH

Other Articles in this Issue


Modalità di pagamento Pocketmags Payment Types
A Pocketmags si ottiene Fatturazione sicura Ultime offerte HTML Reader Regali Loyalty Points