We use cookies to track usage and preferences. See Cookie Policy
Pocketmags Digital Magazines
IT
Pocketmags Digital Magazines
   You are currently viewing the Italy version of the site.
Would you like to switch to your local site?
Digital Subscriptions > Athletics Weekly > 30/06/2016 > TRACK & FIELD

TRACK & FIELD

JUNE 27

SOUTHERN COUNTIES VETERANS’ LEAGUE KENT DIVISION 1, Ashford

M35 men: 400: 1 P Davey (Ashf, M40) 55.2; 2 C Sharp (Dartf, M40) 55.6. PV: 1 A Williams (B&B, M60) 3.20. HT: 1 G Holder (Bexley, M40) 48.58; 2 S Timmins (B&B, M40) 42.80; 3 T Tipping (Camb H, M50) 36.09

M50: 400: 1 W Odele (Camb H) 57.3; 3 C Leon (B&B, M60) 63.5. PV: 1 M Goodall (Ashf, M65) 2.50. TJ: 1 W Odele (Camb H) 10.11; 2 G Capon (Dartf, M55) 9.81; 3 S Langford (Ashf, M55) 9.73; 4 C Leon (B&B, M60) 9.64; 5 R Sibley (M&M, M60) 9.03. HT: 1 P Searing (Dartf) 30.66 M60: HT: 1 P Oakes (Ashf) 35.07; 2 C Thomson (M&M) 33.58

W35 women: 3000: 1 C Penlington (B&B, W40) 10:55.7

W50: 3000: 1 C Elms (B&B) 10:18.8; 2 R Baker (Camb H) 11:57.6. HJ: 1 C Bond (Camb H) 1.30; 2 T Eades (Dartf, W55) 1.28; 3 L Slater (Bexley, W55) 1.15. TJ: 1 T Eades (Dartf, W55) 9.07; 2 J Montgomery (B&B) 8.22. HT: 1 A Thacker (Dartf, W55) 25.38; 4 M Hadler (Camb H, W70) 16.15

W60: 3000: 1 R Tabor (Camb H, W65) 12:45.5. HJ: 1 C Clements (Dartf) 1.20. HT: 1 B Terry (B&B, W70) 20.74

DIVISION 2, Ashford

M35 men: 3000: 1 B Reynolds (THH, M50) 9:29.5

M50: 400: 1 M Woods (Padd W, M55) 60.2. PV: 1 P Ebbage (Ton, M55) 2.80

M60: PV: ns: 1 P Oakes (Ashf) 2.50

W50 women: TJ: 1 P Oakes (Ashf, W70) 6.22

W60: 3000: 1 S James (Padd W, W65) 14:56.1. HJ: 1 P Oakes (Ashf, W70) 1.00

JUNE 26

UK YOUTH DEVELOPMENT U17/U20 LEAGUE DIVISION NORTH PREMIER EAST, Leeds

MATCH: 1 City of Edinburgh 740; 2 Glasgow 693; 3 Kingdom Athletics 661; 4 Gateshead 417; 5 City of York 372; 6 Leeds City 360

U20 men: 3000: 1 J Donald (KA) 8:52.71. 110H: 1 T Roy (KA) 15.02; 2 H Bell (Edin) 15.10. 4x100: 1 Edin 44.36; 2 Glas (U20W) 45.42; 3 Leeds C 45.64. 4x400: 1 Edin 3:31.41; 2 Glas 3:32.61. PV: 1 C Moriarty (KA) 3.95. LJ: 1 R Banigo (Leeds C) 7.10; 2 J Scanlan (Glas) 6.64. TJ: 1 D Wilson (Glas) 13.63. SP: 1 H Fairclough (York) 14.50. HT: 1 A Nugent (Gate) 40.55

U17: 400: 1 W Curtis (Gate) 50.79. 3000: 1 F Carcas (Edin) 9:06.43. 100H: 1 M Cairns (Glas) 14.97. 400H: 1 M Cairns (Glas) 59.83. 1500SC: 1 M Swinton (Edin) 4:48.25. 4x100: 1 York 45.70; 2 Edin (U17W) 46.16; 3 Glas 46.55. 4x400: 1 KA 3:39.41; 2 Edin 3:43.06; 3 Glas 3:43.78. PV: 1 D Thomson (KA) 3.80. LJ: 1 A Schenini (Glas) 6.81; 2 C Orange (Leeds C) 6.70. SP: 1 R Jackson (Edin) 12.56; 2 A Peck (Glas) 12.42. DT: 1 A Peck (Glas) 47.08. HT: 1 A Costello (Glas) 54.98; 2 C Sweeney (Edin) 43.00; 3 B Schofield (York) 42.18. B: 1 A Peck (Glas) 50.87

U20 women: 1500: 1 A Simpson (KA) 4:44.63; 2 J MacLeod (Edin, U17) 4:54.16. 3000: 1 E Wallace (Glas, U17) 9:56.85; 2 A Simpson (KA) 9:59.31. 100H: 1 K Patullo (KA) 15.24. 400H: 1 J Gilmour (Gate) 64.27. B: 1 E Gilmour (Gate) 67.35. 4x400: 1 Glas 3:57.36; 2 Edin 4:10.42; 3 KA 4:10.78; 4 Gate 4:11.06. TJ: 1 S Ross (Glas) 10.91. SP: 1 A Burton (York, U17) 10.45; 2 B Trevis (Edin) 10.24. DT: 1 A Burton (York, U17) 37.20; 2 B Trevis (Edin) 34.82. HT: 1 S Fowler (Edin) 46.44; 2 R Connolly (Glas) 34.84. B: 1 N Robbins (Edin) 46.44. JT: 1 L O’Neill (KA) 37.78; 2 V Adams (Leeds C) 33.05

U17: 100: 1 S Sowole (York) 12.64; 2 S Malone (Edin) 12.69. 1500: 1 L Dickson (Edin) 4:53.60. 300H: 1 S Haldane (Glas) 47.49; 2 I Strathdee (Edin) 48.01. 1500SC: 1 L McCullagh (KA) 5:39.82; 2 D Kelly (Glas) 5:51.61; 3 Z Aziz (Edin) 5:55.67. 4x100: 1 Glas 50.89; 2 KA 51.81; 3 Edin 52.25. PV: 1 A Dunsmore (KA) 3.21.TJ: 1 G Plater (Leeds C) 10.90. SP: 1 M Schofield (York) 12.01; 2 S Crossan (Glas) 11.40. DT: 1 S Crossan (Glas) 31.54. HT: 1 H Fawcett (Glas) 51.22; 2 E Rae (KA) 49.96; 3 M Schofield (York) 44.61. JT: 1 A Burton (York) 35.72

NORTH PREMIER WEST, Bebington

MATCH: 1 Sale 716.33; 2 Liverpool 703; 3 Trafford 524; 4 Wirral 505.33; 5 Preston 494.33; 6 Blackburn 330

U20 men: 100: 1 B Brown (Wirr, U17) 10.8; 2 K Metzger (Sale) 10.8. 200: 1 K Metzger (Sale) 22.2; 2 E Jones (Liv H) 22.5; 3 B Brown (Wirr, U17) 22.8. 400: 1 L Omorere (Prest) 49.9. 800: 1 M Beacock (Sale) 1:57.3. 110H: 1 W Aldred (Traff) 14.6. B: 1 R Brown (Traff) 14.8. 4x100: 1 Traff 45.4; 2 Sale 45.5. 4x400: 1 Sale 3:34.6. HJ: 1 S Connell (Sale, U17) 1.90. PV: 1 Z Harrop (Sale) 4.00. SP: 1 H Lord (Sale) 13.20. DT: 1 C Headdock (Sale) 43.17. HT: 1 W Schofield (Sale) 48.73. JT: 1 J Brown (Sale) 54.73

U17: 100: 1 J Leatherd (Prest) 11.2. 800: 1 J Wigfield (Wirr) 1:59.7. 100H: 1 J Millne-Ellison (Prest) 14.6; 2 P Delaney (Wirr) 14.9. 4x100: 1 Prest 46.1. 4x400: 1 Liv H 3:35.5. DT: 1 J Carroll (Liv H) 39.92; 2 J Adderley (Sale) 38.78. HT: 1 J Roberts (B’burn) 65.63 .B: 1 A Kent (B’burn) 42.91

U20 women: 100: 1 E Berry (Liv H, U17) 12.3. 400: 1 E Alderson (Liv H, U17) 57.3; 2 A Kearney (Wirr) 57.9. 800: 1 R Hibberd (Sale) 2:19.0. 1500: 1 C Crook (Prest, U17) 4:54.2. 100H: 1 E Ashton (Prest) 14.7; 2 A Rowe (Liv H) 14.8; 3 M McHugh (Sale, U17) 15.1; 4 T Cuff (Traff) 15.5. 400H: 1 A Rowe (Liv H) 61.5; 2 T Cuff (Traff) 65.9. 4x400: 1 Sale 4:11.0; 2 Traff 4:13.0. LJ: 1 H Smith (Liv H, U17) 5.40. TJ: 1 Z Enechi (Sale) 10.68. SP: 1 A Rowe (Liv H) 10.42. DT: 1 J Pyatt (Liv H) 40.82. HT: 1 C Price (Liv H) 44.75; 2 R Orrell (B’burn) 44.19; 3 C Hornby (Prest) 36.99

U17: 100: 1 G Preston (Liv H) 12.2; 2 C Bleeks (B’burn) 12.6. 800: 1 E Alderson (Liv H) 2:20.2. B: 1 F Ireland (Liv H) 2:15.3. 1500: 1 B Strange (Liv H) 4:47.8; 2 O Green (Sale) 4:49.5; 3 M Elliott (B’burn) 4:52.4. 80H: 1 E Berry (Liv H) 11.7; 2 M McHugh (Sale) 12.1; 3 T Higson (Wirr) 12.5. 300H: 1 M McHugh (Sale) 45.4. 4x100: 1 Liv H 50.8. 4x300: 1 Prest 2:53.3; 2 Sale 2:58.4. HJ: 1 G Bower (Sale) 1.60. PV: 1 V Barlow (Sale) 3.50. B: 1 M Waters (Sale) 3.15. TJ: 1 H Smith (Liv H) 10.97. DT: 1 Z Aspell (Wirr) 32.19. HT: 1 C Stuchbury (Liv H) 48.63; 2 H Blood (Sale) 43.44

NORTH NORTH/EAST 1, York

MATCH: 1 Team Forth Valley 788; 2 Sheffield 496; 3 Kingston upon Hull 430.5; 4 Doncaster 428.5; 5 SOH 396.5; 6 HSW 362.5

U20 men: 100: 1 A Harrison (SOH) 11.1; 2 J Maclennan (Forth V, U17) 11.1. B: 1 E Gay (KuH) 11.1. 200: 1 J Cooper (KuH) 22.5. 800: 2 J Maurice (HSW, U17) 1:59.2. 4x100: 1 Sheff 45.3. 4x400: 1 Forth V 3:37.5. HJ: 1 C McCorgray (Forth V) 1.90

U17: 100H: 1 J Houghton (Forth V) 14.3; 2 A Coles (KuH) 14.5. 1500SC: 1 A Manthorpe (Sheff) 4:39.5. 4x100: 1 Forth V 46.7. PV: 1 M Chandler (Forth V) 3.60. SP: 1 D Pollard (SOH) 12.15. HT: 1 W Robinson (KuH) 43.68

U20 women: 200: 1 G Adam (SOH, U17) 25.8. 400: 1 O Vareille (Forth V, U17) 59.2. 100H: 1 G Hollis-Lawrence (Sheff) 15.0. 400H: 1 H Cooke (SOH) 66.0. PV: 1 A Roberts (Sheff) 3.40. TJ: 1 H Shanley (Forth V) 11.05. DT: 1 S O’Hara (KuH) 33.16. HT: 1 A Barnsdale (SOH) 51.31; 2 M Okul (KuH) 50.02; 3 Z Yule (Forth V) 40.65; 4 G Page (Sheff) 38.19. JT: 1 A Roberts (Sheff) 32.57

U17: 100: 1 G Adam (SOH) 12.4; 2 S Mills (Donc) 12.6; 3 A Benson (KuH) 12.7. 300: 1 E Strickland (SOH) 41.2; 2 A Bagley (Sheff) 41.7; 3 C Laing (Forth V) 41.9. 800: 1 E Simpson (Sheff) 2:17.1; 2 M Butterworth (Donc) 2:20.6. 1500: 1 J Christie (Forth V) 4:54.6. 3000: 1 K Gallagher (Forth V) 10:09.4. 1500SC: 1 J Christie (Forth V) 5:52.5. 4x100: 1 Forth V 52.0; 2 Donc 52.6. 4x300: 1 Forth V 2:58.1. LJ: 1 L Wheeler (KuH) 5.31. TJ: 1 L Wheeler (KuH) 10.98. SP: 1 B Jones (Sheff) 13.05. DT: 1 B Jones (Sheff) 39.15; 2 M Mellor (HSW) 31.30. HT: 1 O Stevenson (KuH) 61.45; 2 M Mellor (HSW) 39.20; 3 K Wilson (Donc) 37.63. JT: 1 H Cannell (KuH) 37.03

NORTH EAST 2, Rotherham

MATCH: 1 Middlesbrough AC Man 691.5; 2 Rotherham H. & AC 541; 3 Hallamshire Harriers 530; 4 Chesterfield & D. AC 464.5; 5 Spenborough & Distri 365.5; 6 Bingley Harriers & A 312; 7 Grimsby Harriers AC 51.5

U20 men: 100: 1 D Greenaway (Roth) 11.1. 200: 1 D Greenaway (Roth) 22.2. 4x100: 1 M’bro 45.8. HJ: 1 D Ferguson (Bing) 1.90. SP: 1 L Rowley (Roth) 14.83. DT: 1 L Rowley (Roth) 39.75; 2 J Martin (M’bro) 39.40. HT: 1 A Jeal (M’bro) 59.86. B: 1 D Nixon (M’bro) 53.56

U17: 200: 1 J Walker (C’field) 22.6; 2 R Nimmo (M’bro) 22.7. 4x100: 1 M’bro 43.8; 2 Roth 46.9. HJ: 1 S Wheater (M’bro) 1.95. LJ: 1 J Walker (C’field) 6.48

U20 women: 200: 1 E Booker (Roth, U17) 25.1; 2 E Maxwell (M’bro, U17) 25.5. 800: 1 P Stone (M’bro) 2:17.5. TJ: 1 J Lawler-Rhodes (Bing) 11.03. DT: 1 J Hirst (Spen) 34.92. HT: 1 H Rodgers (Roth) 48.25; 2 J Hirst (Spen) 38.79

U17: 300: 1 A Gellion (Roth) 41.1. 800: 1 T Simpson (Hallam) 2:09.1; 2 C Robinson (Roth) 2:16.0. 4x300: 1 M’bro 2:51.9; 2 Roth 2:54.5. HJ: 1 C Kerr (Roth) 1.60. SP: 1 E Dakin (Roth) 13.24; 2 A Fellows (C’field) 10.54. DT: 1 E Botham (C’field) 38.36; 2 E Dakin (Roth) 36.70. HT: 1 C Bell (Spen) 37.27

READ MORE
Purchase options below
Find the complete article and many more in this issue of Athletics Weekly - 30/06/2016
If you own the issue, Login to read the full article now.
Single Issue - 30/06/2016
€4,49
Or 449 points
Annual Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
65%
€79,99
Or 7999 points
6 Month Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
64%
€39,99
Or 3999 points
Monthly Digital Subscription
Only € 1,68 per issue
SAVE
61%
€6,99
Or 699 points

View Issues

About Athletics Weekly

THE BIG INTERVIEW 32 JAMES ELLINGTON Sprinter heading to Rio in the 100m reflects on his up-and-down journey to the Games NEWS 44 Britain announces big team for Euros 45 GB team leader has high expectations 46 James Dasaolu on going back to basics 47 Chris Tomlinson bows out of the sport PERFORMANCE 50 Sports science news 52 Athlete Insight – Josephine Moultrie 54 High jump – keeping your head balanced 56 Product reviews – sport sunglasess STATISTICS 36 Form guide ahead of the European Championships – rankings listing those expected to be in Amsterdam TALKING POINT 42 Young athlete Lydia Blythe describes how it felt to compete in her first major championships, the England under-23s ACTION 6 BRITISH CHAMPIONSHIPS Athletes secure Olympic selection in Birmingham – 24 pages of reports, pictures and results begins here 8 Women’s sprints 10 Women’s middle-distances 12 Women’s hurdles and steeplechase 14 Women’s jumps 16 Women’s throws 20 Men’s sprints 22 Men’s middle-distances 24 Men’s hurdles and steeplechase 26 Men’s jumps 28 Men’s throws 30 Full results RESULTS & FIXTURES 58 Results round-up 74 What’s On – fixtures guide REGULARS 78 QUIZ CORNER 82 DIP FINISH

Other Articles in this Issue


Modalità di pagamento Pocketmags Payment Types
A Pocketmags si ottiene Fatturazione sicura Ultime offerte HTML Reader Regali Loyalty Points