This website use cookies and similar technologies to improve the site and to provide customised content and advertising. By using this site, you agree to this use. To learn more, including how to change your cookie settings, please view our Cookie Policy
Pocketmags Digital Magazines
GB
Pocketmags Digital Magazines
   You are currently viewing the United Kingdom version of the site.
Would you like to switch to your local site?
Digital Subscriptions > The Oban Times & Lochaber Times > 7th July 2016 > High school celebrates its young achievers

High school celebrates its young achievers

Head teacher Peter Bain, centre, is joined by prize winners Stephen Povey and Emma Thompson, and head girl Selina Keppie and head boy James MacIntyre.

OBAN High School prizegiving ceremony took place last week as part of its end-of-term celebrations.

The winners were: Languages: Awarded By Helen Hope: Gaidhlig Fluent: Nat 5: Lauren MacArthur; Gaidhlig Fluent: AH: Anna Garvin; The Strachan Trophy Prize For Spanish: Higher: Catherine Ravenhill; Gaelic Learners: Higher: Keira MacIntyre; Business Design & Technologies: Awarded By Damian Heaney: Business Management: Higher: Jenna McCall; Computing Studies: Higher: Shannon Walford; Endeavour Prize For Computing: Ruari MacNiven; Administration: Nat 5: Jessica Swan; Practical Woodwork: Nat 5: Triona MacKenzie; Endeavour Prize For Practical Woodwork: Duncan McLaughlin; Engineering Science: Nat 5: Angus Campbell; Engineering Science: Higher: Mary Marr; Administration: Higher: Emily Robertson; Business Management: Nat 5: Alec Wall; Endeavour Prize For Engineering Science: Joas Bremer: Endeavour Prize For Business Management: Niamh MacKenzie; Endeavour Prize For Graphic Communication: Catrina McBurnie; Expressive Arts: Orsay Applied Art Prize: Kirsty Wright; Endeavour Prize For Music: Connor Edwards; Endeavour In Art: Stewart Inglis; Drama Redfearn Award: Anna Bavington; Music: Nat 5: Katie Houston; Art Cup: Higher Art & Design: Abby McDermott; Music: Adv Higher: Innes Donn; Endeavour In Art: Heanock Mekonnen; English: Awarded By Aileen Jackson: English: Higher: Lucy Hennessey; AH English: Carys Rimmer; Food Technology: Awarded By Morag Mackinnon: Hospitality Practical Cookery: Nat 5: Marley Squire; Endeavour In Hospitality Practical Cookery: Guiseppe Lopez; Hospitality Practical Cookery: Nat 5: Paulina Sienicka; Health & Food Technology: Nat 5: Rebecca Hay; Geography/Philosophy & Belief: Awarded By Fiona Wilson: The Carraig Gheal Trophy For Senior Geography: Ella Smalley; Psychology: Higher: Melissa Robertson; Endeavour In Geography: Andrew Jamieson; Religious, Moral & Philosophical Studies: Higher: Katie Jones; Endeavour In Rmps: Emily Carnie; Religious, Moral & Philosophical Studies: Nat 5: Eve Beaton; PE: Awarded By Liz Clunie: Moncrieff Cup For Physical Education: Higher: Olivia Nisbet; Jim Lay Sports Coaching Award: Callum Kirsop; Jim Lay Sports Coaching Award: Brian Logan; History/ Modern Studies: Awarded By Christine Rae And Mrs MacAllister: Modern Studies: Nat 5: Nadia Nicholson; Mathematics: Awarded By Nan Johnstone: Nat 5 Lifeskills Mathematics: David McGinness; FJ Mackenzie Prize For AH Maths: Anja Powell; Science: Awarded By Irene Biddulph: Environmental Science : Higher: Emma Thompson; Physics: Higher: Mohit Das; Biology: Higher: Sandra McAllister; Chemistry: Nat 5: James Campbell; Biology: Endeavour: Anuj Kumar; Physics: Endeavour: Lauren Turner; Chemistry: Endeavour: Charlize Cameron; Pupils Who Have Won More Than One Award This Evening - Awarded By Alastair Satchel: French Nat 5, History Nat 5, and Biology Nat 5: Jenny Macintyre; Spanish Nat 5 and Drama Nat 5: Kate Munton; Computing Studies Nat 5, Iain Forteith Prize For English, Maths Nat 5 and Physics Nat 5: Rhona McCracken; English Higher and Geography Higher: Roanne Lilley; AH Gaelic Learners and Sutherland Quaich: Ross Christie; Art & Design and Geography Nat 5: Shannara Smith; Higher Graphic Communication and Laing Prize For Design & Technology: Viktoria Morawska; FJ Mackenzie Prize For AH Maths and Sams Award For Outstanding Achievement In Science: Anja Powell; Graphic Communication Nat 5 and David Scott Prize For PE: Craig Maccorquodale; Endeavour In English, Maths and Music: Duncan Allaway; Rotary Cup For Endeavour and Endeavour in Modern Studies: Cameron Inglis; Wiltshire Trophy For Business Management and Endeavour in Psychology: Erin A Cameron; Musical Theatre and AH English: Carys Rimmer; Endeavour For Drama and Haydock Prize For Most Improved Player: Ben Fothergill; Moncrieff Cup and Higher Chemistry: Alex Houston; Endeavour in Administration & Endeavour in History: Robert MacInnes. Xl Prize: Rebecca Campbell; Skills For Work Award: Leanne MacIntyre; Rotary Speaker of the Year Award: Sarah Carlin; Speakers Club Trophy: Diarmid; Mille Media Young Enterprise Trophy: Annalise Bateman;

READ MORE
Purchase options below
Find the complete article and many more in this issue of The Oban Times & Lochaber Times - 7th July 2016
If you own the issue, Login to read the full article now.
Single Issue - 7th July 2016
£0.99
Or 99 points
Annual Digital Subscription
SAVE
36%
£32.99
Or 3299 points
6 Month Digital Subscription
SAVE
30%
£17.99
Or 1799 points

View Issues

About The Oban Times & Lochaber Times

Oban: Anger over three-weekly waste uplift Fort William: Concerns grow over Rio Tinto sale

Other Articles in this Issue