We use cookies to track usage and preferences. See Cookie Policy
Pocketmags Digital Magazines
IT
Pocketmags Digital Magazines
   You are currently viewing the Italy version of the site.
Would you like to switch to your local site?
Digital Subscriptions > Athletics Weekly > 23/06/2016 > RESULTS

RESULTS

SUPPORTING EUROPE WHATEVER happens in the Euro referendum, I hope British athletics and athletics won’t leave Europe in terms of the championships in Amsterdam next month. A Europeans the same year as an Olympics may be bizarre but other nations are taking them seriously, therefore so should we.

Some potential Olympians who won’t get near semi-finals or top 20 in Rio should think the Europeans might offer more success this year.

Steve Smythe, results editor

GERMAN THROWERS IN FORM

GERMANY

German Championships, Kassel, June 18/19

GERMAN throwers showed they will lead their country’s challenge in Rio. They have genuine medal prospects in seven of the eight throws, the exception being the men’s hammer.

Defending Olympic champion Robert Harting looks back to his very best as he went out to 68.04m in the last round to come within 11 centimetres of Piotr Malachowski’s world-leading mark.

His younger brother, Christoph, was second with 66.41m and Daniel Jasinki (65.18m) third.

Christin Hussong set a lifetime best and German under-23 record of 66.41m to win a quality javelin event ahead of world champion Katharina Molitor (62.86m) and Linda Stahl (61.44m), with Christina Obergfoll only fourth (59.93m).

Thomas Rohler threw 86.81m to win the javelin from Julan Weber’s 83.79m, while David Storl won the shot with 20.75m ahead of Tobias Dahm’s 20.38m PB.

Betty Heidler won the hammer with a 75.32m throw, while Nadine Muller won the discus with 65.79m and world champion Christina Schwanitz improved her season’s best to 19.49m to win the shot.

Away from the throws, a topquality pole vault was won by Martina Strutz’s 4.70m as Silke Spiegelburg no-heighted.

However, there was nothing else of medal quality in the jumps and the track performances probably reached an all time-low.

Men: 100 (-2.3): 1 J Reus 10.30. 200 (1.9): 1 R Erewa 20.59; 2 R Hering

20.62. h1 (-1.1): 1 Hering 20.74. h2 (0.3): 1 Erewa 20.79. 400: 1 J

Trefz 46.59. h2: 1 A Drammeh (GAM) 46.37; 2 Trefz 46.47. 800: 1 B Huber 1:47.17; 8 C Von Eitzen (U20) 1:49.27.

Ht1: 5 Von Eitzen 1:50.78. 1500: 1 T Benitz 3:40.28; 2 H Tesfaye 3:40.67.

5000: 1 R Ringer 13:51.88. 3000SC: 1 H Liebach 8:45.50. 110H (0.3): 1 M Buhler 13.44; 2 G Traber 13.47; 3 A John 13.48; 4 M Bayer 13.61. h1 (-0.3): 1 Traber 13.41. h2 (1.9): 1 Buhler 13.49; 2 John 13.52. 400H: 1 F Franz 50.42. HJ: 1 E Onnen 2.20.

PV: 1 T Scherbarth 5.70; 2 K Dilla 5.65. LJ: 1 A Camara 7.92. TJ: 1 M Hess 17.06. SP: 1 D Storl 20.75; 2 T Dahm 20.38. DT: 1 R Harting 68.04; 2 C Harting 66.41; 3 D Jasinski 65.18; 4 M Wierig 64.51; 5 D Wrobel 63.51; 6 M Munch 62.34; 7 H Prufer 60.89. HT: 1 A Ziegler 72.50. JT: 1 T Rohler 86.81; 2 J Weber 83.79; 3 A Hofmann 81.98; 4 J Vetter 81.39; 5 L Hamann 80.71. 4x100: 1 TV Watt 39.48. Women: 100 (-2.1): 1 T Pinto 11.22; 2 L Mayer 11.34. 200 (-0.5): 1 G Luckenkemper 22.84; 2 L Mayer 22.87. 400: 1 R Spelmeyer 52.17. 800: 1 C Hering 2:02.19; 2 F Kohlmann 2:03.15. h1: 1 Kohlmann 2:00.49.

1500: 1 K Klosterhalfen 4:07.92.

5000: 1 G Tola (ETH) 15:30.35; 2 A Strausa (LAT) 16:07.39; 3 A Gehring 16:09.95. 3000SC: 1 G Krause 9:31.00. 100H (-0.1): 1 C Roleder 12.86; 2 N Hildebrand 12.92. 400H: 1 J Baumann 56.87. HJ: 1 M Jungfleisch 1.90; 4 A Friedrich 1.84. PV: 1 M Strutz 4.70; 2 L Ryzih 4.65; 3 A Roloff 4.55; S Spiegelburg NH. LJ: 1 M Mihambo 6.72w; 2 A Wester 6.64w. TJ: 1 J Elbe 14.28w; 2 K Gierisch 14.05. SP: 1 C Schwanitz 19.49. DT: 1 N Muller 65.79; 2 J Fischer 63.94; 3 S Craft 63.63; 4 A Ruh 60.13. HT: 1 B Heidler 75.32. JT: 1 C Hussong 66.41 (U23 rec); 2 K Molitor 62.86; 3 L Stahl 61.44; 4 C Obergfoll 59.93. IPC LJ: 1 M Rehm 7.95

Robert Harting: back in form

AUSTRALIA

Launceston, June 12

Men: 10km: 13 NICK EARL 30:26.

Women: 10km: 8 LINDA SPENCER 35:33

BELGIUM

Nivelles, June 18

Men: 800: r1: 6 GARETH WARBURTON 1:49.31; 7 THEO BLUNDELL 1:53.06. r2: 1 GUY LEARMONTH 1:48.37; 2 Z Curran (IRL) 1:48.51. HJ: 1 MATTHEW ROBERTS 2.15; 2 ALLAN SMITH 2.10. Women: 100: A (2.3): 4 LUCY EVANS 11.86. Ht1 (0.9): 2 A Foster (IRL) 11.65; 5 EVANS 12.26. 200: r2 (0.6): 4 EVANS 24.82. 3000: 2 STEPHANIE BARNES 9:34.56. 400H: 1 C McMahon (IRL) 58.13

Brussels, June 19

EUROPEAN 200m champion Adam Gemili showed greatly improved form ahead of the British Championships when he took his season’s best from 20.91 to 20.55 in the pre-programme before improving to 20.37 in the main race to beat Jaysuma Saidy Ndure. Men: 100 (-0.8): 1 J Saidy Ndure NOR 10.37. 200: A (-0.3): 1 ADAM GEMILI 20.37; 2 Saidy Ndure 20.43; 5 RORY EVANS 21.21. Ht1 (0.8): 1 GEMILI 20.55. 400: A: 1 M Anne (FRA) 45.90; 5 ANDREW STEELE 47.35; 6 EVANS 48.50. r1: 4 WAYNE ASHALL 49.24. 800: r3: 2 ALEX GOODALL (U17) 1:57.74. 1500: 1 R Doukkana (MAR) 3:40.40, 2 A Bueno (DEN) 3:40.52; 3 ROBBIE FITZGIBBON 3:40.65; 8 JONATHAN COOK 3:42.19. 110H (0.6): 5 JOSEPH HYLTON 14.16. Ht1 (0.6): 1 HYLTON 14.11. 400H: A: 1 C French (NZL) 49.87; 6 JACOB PAUL 51.15. B: 1 I Dewhurst (AUS) 50.05; 2 RICHARD YATES 50.40. HJ: 1 1 S Deschamps (FRA) 2.202 ALLAN SMITH 2.20; 3 MATTHEW ROBERTS 2.20. SP: 1 B Bertemes (LUX) 19.17; 2 SCOTT LINCOLN 18.84. Women: 400: r1: 6 SUSANNA BANJO 55.74. 400H: A: 1 D Rodríguez (URU) 56.79; 4 ABIGAYLE FITZPATRICK 58.18; 5 SHONA RICHARDS 58.34. SP: 1 J Boumkwo 17.09 (rec)

CANADA

Vancouver, June 17

Women: 3000SC: 11 MEL NEWBERY 10:13.44

CZECH REPUBLIC

Ceske Budejovice, June 4

Women: HM: 8 FREYA ROSS 79:21

DENMARK

Copenhagen, June 18

Men: 100: r2 (2.3): 3 E Ayanful (GHA) 10.45; 3 ELIJAH SKERVIN 10.6. Ht1 (1.9): 1 IMRAN RAHMAN 10.89. Ht2 (1.5): 1 KIERAN DALY 10.49. Ht3 (2.6): 2Ayanful 10.57; 4 SKERVIN 10.69; 5 CONRAD WILLIAMS 10.80. 400: r2: 2 LUKE LENNON-FORD 48.01. r3: 2 NIGEL LEVINE 45.89; eq3 C WILLIAMS/THEO CAMPBELL 46.02. 800: 7 MUKHTAR MOHAMMED 1:51.61. 400H: 3 SEBASTIAN RODGER 49.98. 3000SC: 5 TOM WADE 8:37.80. PV: 4 LUKE CUTTS 5.30. LJ: 5 E Ewulo (NGR) 7.59/-0.2; 7 DAVID JOHN MARTIN 7.09/-1.4. Women: 100 (1.2): 1 REBECCA CAMPSALL 11.66

EL SALVADOR

San Salvador, June 17-18

Women: Hep: 1 K Sealy (BIZ) 4817 (15.46/0.7, 1.68, 11.10, 27.09/-0.3, 5.48/-0.1, 35.61, 2:35.78)

FINLAND

Lapinlahti, June 19

Men: 200 (-1.2): 1 R Guliyev 20.65. JT: 1 T Pitkamaki 84.24; 2 A Mannio 81.21. Women: 5000: 1 G LaCaze (AUS) 15:21.92. 100H (-0.2): 1 N Neziri 12.82 (rec); 2 K Poplauskaya (BLR) 12.88

FRANCE

Lillebonne, June 18

Men: 200: r1 (1.1): 1 TOMMY RAMDHAN 20.84; 4 EDMOND AMANING 21.42. r2 (1.3): 5 JONATHAN BROWNE 21.69. r3 (1.2): 2 ELLIOT DRAPER (U20) 22.06

Bruay La Buissiere, June 17

Men: 1500: 1 B Kaazouzi (MAR) 3:37.45. Women: HT: 1 A Tavernier 72.16 Herouville Saint-Clair, June 16 Men: 100: A (0.5): 1 DWAIN CHAMBERS 10.29; 2 JOSH SWARAY 10.30. Ht3 (1.4): 2SWARAY 10.33. Ht4 (1.5): 1 CHAMBERS 10.39. 5000: 8 CHARLIE HULSON 14:02.31. 110H (1.7): 2 GABRIEL ODUJOBI 13.84. Ht2 (1.5): 1 ODUJOBI 13.84. HJ: 1 CHRIS BAKER 2.26

Valence, June 19

Women: 400H: 6 LAURA GRAY 64.88 Valence, June 18

Men: 100: Ht3 (0.4): 2 ANDY BLOW 10.90. 110H (-0.2): 2 BLOW 14.29. Ht1 (1.5): 2 BLOW 14.31. Women: 400H: 6 LAURA GRAY 64.41

Langueux, June 18

Men 10km: 181 JAKE SPENCE 33:44. Women 10km: 119 KATIE MAUTHOOR (W35) 40:46 Tomblaine, June 14 OLYMPIC 1500m champion Taofik Makhloufi from Algeria won the 800m with 1:44.40 over Poland’s Marcin Lewandowski.Home victories included Christophe Lemaitre (20.34, 200m) and Yohan Diniz (18:42.96, 5000 m track walk). Floria Guei won the 400m in 51.35 with Perri Shakes-Drayton edging Christine Ohuruogu as the Britons finished fourth and fifth.

Men: 200 (0.3): 1 C Lemaitre 20.34, 2 R Skyers (CUB) 20.54, 3 A Jammeh (GAM) 20.72. 800: 1 T Makhloufi (ALG) 1:44.40, 2 M Lewandowski (POL) 1:44.91, 3 J Mutai (KEN) 1:45.28, 4 K Lopez (ESP) 1:45.75, 5 A Haydar Abdalla (QAT) 1:45.76, 6 S Selmouni 1:46.39. 1500: 1 F El Kaam (MAR) 3:36.15, 2 M Gebremedhin (ETH) 3:36.43, 3 J Cronje (RSA) 3:37.49, 4 B Seurei (BRN) 3:37.80, 5 F Carvalho 3:38.04, 6 R Musagala (UGA) 3:38.25, 7 M Surel Castillo (ESP) 3:38.78, 8 A Ali Musaab (QAT) 3:39.10. 110H (1.2): 1 D Bascou 13.35, 2 A Manga 13.53, 3 S Krauss 13.54, 4 Y O’Farrill (CUB) 13.70, 5 T Martinot-Lagarde 13.83. PV: 1 Xue Changrui (CHN) 5.75, 2 V Lavillenie 5.65. 5000W: 1 Y Diniz 18:42.96, 2 K Campion 19:13.40, 3 J Blancheteau 19:40.11 (U23 rec). Women: 100 (-0.4): 1 A Tenorio (ECU) 11.40. 400: 1 F Guei 51.35, 2 L Jele (BOT) 52.14, 3 J Swiety (POL) 52.22, 4 PERRI SHAKES-DRAYTON 52.43, 5 CHRISTINE OHURUOGU GBR 52.52, 6 M Gayot 52.60. 800: 1 M Akkaoui (MAR) 2:03.06, 2 S Kajan (AUS) 2:03.51, 3 B McGowan (AUS) 2:03.63. 100H (-1.7): 1 N Ali (USA) 13.04, 2 J Coward (USA) 13.10. TJ: 1 L Povea (CUB) 13.69. JT: 1 T Khaladovich (BLR) 60.81, 2 M Ratej SLO 58.74

Montreuil, June 19

Women: 200 (0.6): 2 MOLLY CONNORS (U17) 25.26. Ht5 (0.8): 1 CONNORS 25.28

Saintes, June 17

Women: JT: 1 ALICE MIELL (U17) 37.53

Vanves, June 9

Women 400H: r1: 4 CONNORS 64.15

GERMANY

Stuttgart, June 5

Men HT: 2 CIARAN WRIGHT 63.81 Mannheim, June 9

Men: 100 (0.5): 1 S Bockarie (NED) 10.21. 110H (0.1): G Traber 13.41. Women: 100H (0.5): P Dutkiewicz 12.96

Oelde, June 11

Men: 10km: 1 G Yegon (KEN) 28:15. Women: 10km: 1 E Chelimo (KEN) 31:36; 2 F Tola 32:52

German Walking Championships, Buhlertal, June 11

Men: 10,000W: 1 C Linke 38:40.25.

Women: 5000W: 1 T Zurek (U18)22:14.94

HUNGARY

Budapest, June 18

CHRIS BENNETT moved to sixth all-time in Britain as he won with a 76.45m throw to go close to the 77.00m Olympic qualifying mark. It puts him in the top 32 of Olympic-qualified athletes and should mean he will be invited by the IAAF to make up the required numbers for the qualifying rounds in Rio.

Men: 100: A (1.3): 3 SAM MILLER 10.56. Ht1 (1.7): 1 MILLER 10.60. Ht9 (0.5): 1 LIAM COLLINS 11.23. 200: r1 (1.9): 2 ALEX BEECHEY 21.48. 110H (0.8): 3 COLLINS 14.87. Ht1 (2.0): 2 COLLINS 15.05. HT: 1 CHRIS BENNETT 76.45; 7 TIM WILLIAMS 51.23. Women: 100: A (1.0): 6 SHAYONE SIMAO 11.90. Ht6 (1.1): 1 SIMAO 12.00. HT: 6 SARAH HOLT 64.13; 8 MYRA PERKINS 60.97

Szombathely, June 8

Men: DT: 1 Z Kovago 65.16. U20 6kg

HT: 1 B Halazs 81.74

Budapest, June 10

Women: PV: 1 R Peinado (VEN) 4.56; 2 M Kylypko (UKR) 4.56 (U23 rec)

IRELAND

Irish Milers Club Open, Dublin, June 17

Men: 800: A: 4 MAX WHARTON

1:51.17; 8 MICHAEL DYER 1:53.73; 10 ROBERT STROUD 1:55.00. B: 2 ALLAN STEWART 1:54.15. 1500: A: 4 PAUL TOBIN 3:54.64. B: 6 SEAN CORRY (U17) 4:09.18. 3000: A: 5 CONOR BRADLEY 8:24.59; 11 CRAIG McMEECHAN (U20) 8:36.91; 15 FINTAN STEWART (U20)8:46.87. Women: 800: A: 4 K Kirk (IRL) 2:10.27; 6 RACHEL GIBSON 2:12.32

ITALY

Ponzano Vento, June 10

Men: 5000: 1 O Irabaruta (BUR) 13:17.98; 2 J Kiplimo (UGA, U18) 13:19:54

MOROCCO

Rabat, June 4-5

Men: 3000SC: 1 H Ezzine 8:23.34. SP: 1 F Elemba(CON) 20.58

NETHERLANDS

Alphen Aan Den Rijn, June 12

Women: 100 (1.3): 3 YASMIN LIVERPOOL (U20) 12.24. 400: 1 LIVERPOOL 58.55

Santpoort, June 5

Women: 100: r4 (-1.3): 2 LIVERPOOL

12.31. 400: r4: 1 LIVERPOOL 56.22

READ MORE
Purchase options below
Find the complete article and many more in this issue of Athletics Weekly - 23/06/2016
If you own the issue, Login to read the full article now.
Single Issue - 23/06/2016
€4,49
Or 449 points
Annual Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
65%
€79,99
Or 7999 points
6 Month Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
64%
€39,99
Or 3999 points
Monthly Digital Subscription
Only € 1,68 per issue
SAVE
61%
€6,99
Or 699 points

View Issues

About Athletics Weekly

THE BIG INTERVIEW 16 EILIDH DOYLE British hurdler challenging for medals in Rio SPOTLIGHT 22 JASMIN STOWERS Interview with American 12.35 sprint hurdler 28 WHERE ARE THEY NOW? UK all-time marathon No.2 Mara Yamauchi 32 CHAMPION OF YESTERYEAR Bob Cole – the top professional distance runner of a century ago NEWS 6 IAAF uphold Russia ban for Olympics 8 Clean Soviets stake claim for Rio 11 Jama Aden arrested in drugs bust 12 Desiree Henry – GB can win sprint relay 14 Lynsey Sharp says Glasgow is hard to beat 16 Annie Conway wins world mountain gold PERFORMANCE 36 Sports science news 38 Peaking for middle-distance running 40 Club Night – Corby AC 41 Hayley Yelling’s killer training session 42 Product reviews – hydration TALKING POINT 26 Tim Hutchings on empty seats in Oslo, Olympic standards and Caster Semenya PREVIEW 70 British Championships preview ACTION 44 EA U23/U20 CHAMPIONSHIPS Morgan Lake and Imani Lansiquot were both on top form at Bedford 54 DIAMOND LEAGUE Dina Asher-Smith wins in Stockholm RESULTS & FIXTURES 56 Results round-up 75 What’s On – fixtures guide REGULARS 30 YOUNG ATHLETE 34 YOUR SAY 78 QUIZ CORNER 82 DIP FINISH

Other Articles in this Issue


Modalità di pagamento Pocketmags Payment Types
A Pocketmags si ottiene Fatturazione sicura Ultime offerte HTML Reader Regali Loyalty Points