We use cookies to track usage and preferences. See Cookie Policy
Pocketmags Digital Magazines
IT
Pocketmags Digital Magazines
   You are currently viewing the Italy version of the site.
Would you like to switch to your local site?
Digital Subscriptions > Athletics Weekly > 08/12/2016 > CROSS-COUNTRY

CROSS-COUNTRY

Andy Douglas: celebrates his win at Ayr.
BOBBY GAVIN

CROSS-COUNTRY

DECEMBER 4

LINDSAYS SCOTTISH WEST DISTRICT CHAMPIONSHIPS, Ayr

ANDREW DOUGLAS, 11th in the world mountain running championships, proved the class act over the Mosshill mud and hills while Nicola Hood took the women’s title on her return season as Shettleston Harriers completed a senior team double. Douglas won comfortably by 16 seconds from Lachlan Oates, who was well clear of his Shetteston team-mate Tewolde Mengisteab.

Nicola Hood, who ran her first crosscountry race for two years in November after a spell in the USA, showed the strength which gained her Scottish steeplechase titles in the past when winning by 42 seconds. Katie White came through strongly for second from Michelle Sandison.

Cambuslang Harriers won the masters men’s and women’s team with individual wins for Robert Gilroy and Lesley Chisholm.

GB international Jonny Glen took the under-20 title with Laura Stark of Kilbarchan AAC claiming the women’s gold. Andrew MacAngus picked up under-17 gold while Erin Wallace was the clear women’s winner.

At under-15 level, there were wins for Giffnock North AAC via the strong runs of Heather Barnes and Hamish Armitt. In the under-13 races it was Kilmarnock Harriers who took both titles thanks to the efforts of Fraser Sproul and Jennifer Murray.

Men (10km): 1 A Douglas (I’clyde) 34:43; 2 L Oates (Shett) 34:59; 3 T Mengisteab (Shett) 35:49; 4 P Avent (Shett) 35:58; 5 A McLeod (Shett) 36:10; 6 A Thurlbeck (Glas U) 36:36; 7 C Ruddy (I’clyde) 36:53; 8 M Turner (Shett) 37:13; 9 A Haile (VPCG) 37:15; 10 R Simpson (Shett) 37:17; 11 G Baillie (E Kilb, M35) 37:18; 12 J Bell (I’clyde) 37:24; 13 R Gilroy (Cambus, M40) 37:26; 14 J Lennox (Shett, M35) 37:29; 15 I Reid (Cambus, M35) 37:32; 16 P Sorrie (Shett, M35) 37:37; 17 B Hukins (Cambus, M35) 37:42; 18 G Boyne (Glas U) 37:45; 19 M Pollard (Belg) 37:54; 20 K Rafferty (VPCG) 37:56; 21 A Campbell (Glas C) 38:06; 22 M Deason (Shett) 38:13; 23 S Trainer (G’nock) 38:20; 24 C Matthews (Kilb) 38:32; 25 M Sullivan (Shett) 38:42; 26 D McPartlin (Gars) 38:42; 27 R Quinn (Kilb, M50) 38:46; 28 G Robertson (Cambus, M35) 38:51; 29 G Mathew (Gars, M35) 38:56; 30 G Hogarth (Kil’k) 39:00

TEAM: 1 Shett 32; 2 I’clyde 118; 3 Cambus 137

VETS TEAM: 1 Cambus 19; 2 G’nock 33; 3 I’clyde 38

U20 (8km): 1 J Glen (I’clyde) 26:47; 2 C Jardine (Cambus) 26:53; 3 G Smith (Cambus) 28:00; 4 R Gray (I’clyde) 28:13; 5 S McLardie (Kilb) 28:32; 6 M Lynas (E Kib) 28:42; 7 F Stirling (Ayr S) 28:43; 8 J MacKinnon (VPCG) 28:50; 9 J Heathwood (Bella H) 28:58; 10 S Somerville (Cambus) 29:03

TEAM: 1 Cambus 15; 2 Kilb 30; 3 Bella H 38

U17 (6.4km): 1 A MacAngus (Kilb) 23:46; 2 R Gray (I’clyde) 23:54; 3 C Milarvie (VPCG) 24:07; 4 C Kennedy (Kilb) 24:16; 5 C Watson (I’clyde) 24:29; 6 J Gillon (Law) 24:32; 7 N Gajic (Giff N) 24:39; 8 L Priest (VPCG) 24:42; 9 L Webster (Gars) 25:00; 10 J Hendry (Kilb) 25:04

TEAM: 1 Kilb 15; 2 VPCG 22; 3 Giff N 37

U15 (4km): 1 H Armitt (Giff N) 14:22; 2 D McNair (Kilb) 14:29; 3 C McLew (Cambus) 14:33; 4 C Campbell (Shett) 14:40; 5 J Houson (Kil’k) 14:48; 6 J Law (I’clyde) 15:05; 7 R MacGregor (Cambus) 15:09; 8 E Carolan (Giff N) 15:13; 9 J Patton (Kilb) 15:17; 10 J Connelly (Gars) 15:18

TEAM: 1 Kilb 28; 2 Cambus 30; 3 Gars 33

U13 (3.2km): 1 F Sproul (Kil’k) 10:59; 2 G Campbell (Shett) 11:31; 3 F Ross-Davie (Gars) 11:37; 4 D Miller (VPCG) 11:43; 5 R Macdonald (Giff N) 11:43; 6 H Paterson (Giff N) 11:53; 7 A Crooks (Ayr S) 11:53; 8 J McNicol (C’dale) 11:57; 9 F Gilmour (VPCG) 12:00; 10 J Luc (Giff N) 12:13

TEAM: 1 Giff N 21; 2 VPCG 33; 3 Gars 55

Women (6.4km): 1 N Hood (Dumf RC) 25:44; 2 K White (Gars) 26:26; 3 M Sandison (Spring) 26:34; 4 N Mulholland (I’clyde) 26:43; 5 L Chisholm (Gars, W40) 26:45; 6 E Curran (Kilb) 26:47; 7 A Mason (Shett, W40) 27:29; 8 R Joss (Shett) 27:31; 9 L Wallace (Ayr S) 27:45; 10 J Martin (Shett) 27:48; C Horswell (Shett) 28:15; 12 J Smylie (Giff N, W35) 28:21; 13 H McGrath (Law, W50) 28:35; 14 C Setchell (Shett) 28:44; 15 A Lamond (Cambus) 28:47; 16 R Dawes (VPCG) 28:50; 17 H Terrance (Spring) 28:55; 18 E Eadie (Kilb) 29:03; 19 A Chong (Giff N, W45) 29:07; 20 J Rooney (Kilb) 29:22

TEAM: 1 Shett 36; 2 Gars 61; 3 Giff N 84

VETS TEAM: 1 Cambus 35; 2 W’lands CC 52; 3 Moth 53

U20 (5km): 1 L Stark (Kilb) 19:36; 2 A Tait (VPCG) 19:40; 3 S Dempsey (Kib) 19:49; 4 C Simpson (Kilb) 22:19; 5 I Rayner (Glas U) 22:26; 6 I Miller (Kilb) 22:36; 7 H Addison (E Kilb) 22:46; 8 K Ballantyne (Glas U0 23:34; 9 A Paton (C’nauld) 23:55; 10 D Donnachie (Shett) 24:13

TEAM: Kilb 8

U17 (5km): 1 E Wallace (Giff N) 19:32; 2 S Morrison (I’clyde) 20:51; 3 L McKenna (Giff N) 21:05; 4 C McKenna (Giff N) 21:19; 5 E Crusher (Giff N) 22:15; 6 L Sommerville (C’nauld) 22:22; 7 D Kelly (Giff N) 22:58; 8 N Doohan (I’clyde) 23:05; 9 E Mahon (Kirkin) 23:08; 10 J Lyne (I’clyde) 23:34

TEAM: 1 Giff N 8; 2 I’clyde 20

U15 (4km): 1 H Barnes (Giff N) 15:10; 2 L-J Evans-Haggerty (VPCG) 15:29; 3 A Sivell (Kilb) 15:42; 4 I Ritton (VPCG) 15:56; 5 R Davidson (Ayr S) 15:59; 6 N McCheyne (I’clyde) 16:04; 7 F Davidson (Giff N) 16:20; 8 A Anderson (Glas SoS) 16:25; 9 J Carswell (Giff N) 16:29; 10 H Anderson (E Kilb) 16:34

TEAM: 1 Giff N 17; 2 VPCG 19; 3 Kilb 40

U13 (3.2km): 1 J Murray (Kil’k) 11:52; 2 V Wright (VPCG) 12:01; 3 A Maclean (Gars) 12:10; 4 E Ward (Giff N) 12:18; 5 C Frew (W’moss) 12:23; 6 M Hubbard (Ayr S) 12:38; 7 I Ward (Giff N) 12:50; 8 A Young 12:52; 9 I Cooper (Annan) 12:53; 10 R Muir (Kilb) 12:55

TEAM: 1 Giff N 23; 2 Gars 37; 3 Kilb 38

BOOTH DECORATORS LEAGUE, Bakewell

Overall: 1 J Rainsford (Hean) 27:35; 2 H Holmes (Wirk) 27:46; 3 S King (Hean) 28:36; 4 R Robinson (SinA, M35) 28:43; 5 B Rhodes (Hean) 29:00; 6 L Beresford (Ripley) 29:12; 7 C Davenport (Mat, M35) 29:15; 8 P Butcher (Mans, M50) 29:48; 9 M Dawson (N Der, M40) 29:59; 10 P Sorrell (Ripley, M40) 30:29

M40: 3 I Hunter (Ilk) 30:51. M45: 1 A Deeming (Hean) 30:45; 2 D Cross (SinA) 31:26; 3 P Christmas (Wirk) 31:39. M50: 2 T Clayton (Ripley) 31:12; 3 P Shaw (Mans) 32:42. M55: 1 N Watkin (Mans) 33:00. M60: 1 D Riley (Long E) 36:47. M65: 1 P Collinge (Ripley) 40:23.. U17: 1 S Moakes (SinA) 30:47; 2 B Burnham (SinA) 31:15

Women: 1 J Stone (Mat, W35) 33:10; 2 L Winfield (Hean, U15) 35:05; 3 L Taylor (Ripley) 35:42; 4 K Lacaster (Mans, U20) 36:40; 5 L Moakes (SinA, W40) 37:20; 6 E Broughton (Ripley, W40) 37:22; 7 M Denman (Ilk) 37:31; 8 J Denman (Ilk) 37:43; 9 H Gill (Mat, W40) 38:03; 10 A Holden (Mat, U17) 38:09

W45: 1 J Grant (Mat) 38:30; 2 C Cresswell (Ripley) 39:10; 3 A Shipley (Hean) 40:40. W65: 1 E Robinson (Ripley) 45:05; 2 M Collinge (Mans) 46:43. U17: 2 M O’Hanlon (Hean) 38:23; 3 D Smith (Hean) 40:30

BORDERS SERIES, Berwick

Overall (4M approx.): 1 T Martyn (HBT) 21:45; 2 M D’Agrosa (Gala) 22:52; 3 R Anderson (Tev) 22:56; 4 J Harrison (Cors) 23:01; 5 R Ward (HBT, M40) 23:06; 6 R Watson (Muss, M40) 23:31; 7 D Hall (Cors) 23:34; 8 O Chepelin 23:36; 9 I Gilmore (C’thy) 23:40; 10 G Walker (Tev) 23:45; 11 J Addie (Dunb) 23:48; 12 D Woods (HELP) 23:52; 13 D Whiteford (Laud, M40) 24:04; 14 T Darlow (Gala, M40) 24:20; 15 N Cox (Tweed S, U20) 24:23

M50: G Fletcher (Cors) 24:45. M60: B Spence (Tev) 31:11. M70: A Gordon (HBT) 35:16

Women: 1 G Tindley (HBT) 25:25; 2 C Gordon (HBT, W40) 26:04; 3 N Wright (HBT, W40) 26:36; 4 L MacDonald 27:14; 5 S Green (Gala) 27:56; 6 A Campbell (Gala, W40) 28:27; 7 G Cairns (Penic, W40) 28:35; 8 S O’Neil 29:11; 9 G Duncan (Gala, W40) 29:16; 10 M Ellis (Tweed S) 29:19

W50: L Dunn (Gala) 30:32. W60: P McAdam (Tev) 34:10

U20: J Hand (Penic) 30:36

TEAM (M&W, provisional): 1 HBT 28; 2 Cors 30; 3 Gala 33; 4 Tev 49; 5 Dunb 61; 6 C’thy 70; 7 Laud 79; 8 HELP 82

U18 (1.5M approx., all E Loth and U16): 1 F Kelly 9:16; 2 J Donnelly 9:26; 3 E Gallagher 9:27

U14: 1 A Wright (E Loth, U12) 9:39; 2 G Collins (Gala) 10:03

U12: 2 E Christie (Gala) 10:23

U18 women: 1 E Johnson (Edin, U14) 10:08; 2 K Johnson (Edin, U12) 10:37; 3 E Callander (E Loth, U16) 11:02

U14: 3 R Mitchell (Edin TC) 11:54

U12: 2 O Meikle (Lass) 12:42; 3 A Fairclough (Gala) 12:50

TEAM (M&W): 1 E Loth 6; 2 Gala 26; 3 Chirn 69; 4 Edin TC 78; 5 Lass 85; 6 Moorf 87

CUMBRIA LEAGUE, Carlisle

Men (8.115km): 1 S Hebblethwaite (Kesw) 27:25; 2 S Stead (Kesw) 28:03; 3 E Matier (Bord H, U20) 29:03; 4 C Tinnion (Ellen) 29:05; 5 J Hatcher (Bord H, M40) 29:09; 6 M Benson (Tri-Lakeland, M35) 29:55; 7 A Other 31:52; 8 W Sisson (Kend) 31:59; 9 M Holliday (DH) 32:03; 10 H Seal (Derw C, M40) 32:34

M40: 3 J Beetham (Kesw) 33:02. M45: 1 P Walker (Derw C) 34:37. M50: 1 J McGibbon (DH Runners) 36:29. M55: 1 T Davis (Der V) 36:31. M65: 1 T Jewell (C’land F) 39:15

TEAM: 1 Kesw 14; 2 Derw 32; 3 DHR 47; 4 N Fell 551

U17 (5.655km): 1 J Dugdale (Cope) 19:22; 2 H Greenbank (C’land F) 19:42; 3 H Bolton (Kesw) 19:57; 4 H Strickland (Bord H) 20:19; 5 J Shuttleworth (Amble) 21:26; 6 B Robinson (Seat) 21:30

U15 (2.9km): 1 S Almond (Eden) 9:36; 2 C Harding (Eden) 9:38; 3 J Smith (Kend) 9:58; 4 C Bottomley (Eden) 10:19; 5 M Parry (C’land F) 10:36; 6 E Salt (Eden) 11:28

TEAM: Eden 7

U13 (2.17km): 1 C Hudson (Eden) 7:25; 2 S Ashton-fitch (Sett) 7:30; 3 G Sidaway (Eden) 7:34; 4 J Dickson (Bord H) 7:35; 5 H Hunter (Kend) 7:44; 6 B Greenep (Sett) 7:53;

TEAM: Eden 14

U11 (1.4km): 1 T Renwick (Eden) 4:57; 2 L Bigland 5:01; 3 T Forster 5:05

TEAM: 1 Eden 18; 2 Annan 37

Women (8.115km): 1 M Williams (Clare, W45) 32:17; 2 C Hurton (Eden, U20) 35:09; 3 A Holliday (U20) 35:17; 4 L Stobbart (CumbAC) 36:45; 5 D Walker (Derw C, W40) 37:55; 6 N Hawkrigg (North F, W40) 37:55

READ MORE
Purchase options below
Find the complete article and many more in this issue of Athletics Weekly - 08/12/2016
If you own the issue, Login to read the full article now.
Single Issue - 08/12/2016
€4,49
Or 449 points
Annual Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
65%
€79,99
Or 7999 points
6 Month Digital Subscription
Only € 1,60 per issue
SAVE
64%
€39,99
Or 3999 points
Monthly Digital Subscription
Only € 1,68 per issue
SAVE
61%
€6,99
Or 699 points

View Issues

About Athletics Weekly

THE BIG INTERVIEW 14 REECE PRESCOD Talented sprinter has set sights on making London 2017 team SPOTLIGHT 20 ATHLETES OF THE YEAR Readers pick their top track and field performers of 2016 24 WHERE ARE THEY NOW? Andrea Lynch, the former UK record-holder for 100m PERFORMANCE 34 Sports science news 36 Killer Session – Diane Modahl 38 Do you need cross-country? 40 Products – underwear TALKING POINT 26 Dave Gordon tackles the popular topic of athletics on television NEWS 6 Pavey talks of future marathon 8 New era as IAAF votes for reforms 10 Asher-Smith still learning RESULTS & FIXTURES 42 Results round-up 57 What’s On fixtures guide PREVIEW 54 A look ahead at this weekend’s European Cross Country Champs REGULARS 30 Book reviews 32 Young Athlete – Naomi Ogbeta 61 Quiz – test your knowledge 62 Dip Finish
Modalità di pagamento Pocketmags Payment Types
A Pocketmags si ottiene Fatturazione sicura Ultime offerte HTML Reader Regali Loyalty Points