Shopping Cart -

Your cart is currently empty.
Upgrade to today
for only an extra Cxx.xx

You get:

plus This issue of xxxxxxxxxxx.
plus Instant access to the latest issue of 340+ of our top selling titles.
plus Unlimited access to 30000+ back issues
plus No contract or commitment. If you decide that PocketmagsPlus is not for you, you can cancel your monthly subscription online at any time. Auto-renews at €10,99 per month, unless cancelled.
Upgrade for €1.09
Then just €10,99 / month. Cancel anytime.
Learn more
Pocketmags Digital Magazines
IT
Pocketmags Digital Magazines
   You are currently viewing the Italy version of the site.
Would you like to switch to your local site?
Leggi ovunque Read anywhere
Modalità di pagamento Pocketmags Payment Types
Trusted site
A Pocketmags si ottiene
Fatturazione sicura
Ultime offerte
Web & App Reader
Regali
Loyalty Points

CROSS-COUNTRY

Caroline Ford leads the Kent League women’s race at Bexley
ROD HARRINGTON

NOVEMBER 27

GLIDDON & SQUIRE NORTH DEVON LEAGUE, Arlington

Men (6.04km): 1 J Batchelor (S Molt) 24:30; 2 P Cooke (S Molt) 24:36; 3 G Suggate (Bide, M45) 24:43; 4 S Boon 25:11; 5 B Stone (Tiv, M35) 25:28; 6 D Cutler (S Molt, M40) 26:36; 7 G Wright 26:43; 8 S Pirie (Bl C) 26:50; 9 J Reader (N Dev) 26:59; 10 R Connett (S Molt, M35) 27:41

M50: 1 S Choules (N Dev) 27:57. M65: 1 I Snow (N Dev) 31:48

U20 (6.04km): 1 E Kernahan (N Dev, U17) 23:49; 2 C Choules (N Dev, U17) 23:50; 3 I Spencer 27:47

U15 (4.66km): 1 H James (N Dev) 17:40; 2 F Ball (N Dev) 18:57; 3 F Jennings (Bide) 19:20; 4 S Baldaro (N Dev) 19:47; 5 S Neave (N Dev) 20:20; 6 S Jennings (Bude R) 20:48

U13 (3.28km): 1 A Leeworthy (N Dev) 13:08; 2 G Thomas (N Dev) 13:32; 3 N Adams 13:42; 4 D Dayman (N Dev) 13:45; 5 C Phillips (Bide) 14:02; 6 J Stevenson 14:45; 7 E Suggate (Bide) 14:52; 8 J Milsom (Bide) 15:04; 9 E Cruden-shepherd 15:21; 10 J Figes (Bide) 15:27

U11 (1.9km): 1 W Pengelly (N Dev) 7:54; 2 H Richards 8:03; 3 C Pilkington (Bide) 8:05

Women (4.66km): 1 C Stibbs (N Dev) 21:23; 2 H Stevenson 21:29; 3 M Blair (Torr, W55) 21:35; 4 L Goodman (S Molt) 22:40; 5 S Colvin (Bide, W45) 23:30; 6 L Ayres 24:17; 7 N Banbury (N Dev, W45) 24:43; 8 H Cooke (S Molt) 25:06; 9 A Tanner (Muddy MM) 25:19; 10 S Parker (S Molt) 26:49

W35: 1 S Barnbrook (Bide) 27:48. W40: 1 A Reeves (Bide) 28:57

U20 (4.66km): 1 E Banbury (N Dev, U17) 19:26; 2 A Downs (Exe, U17) 22:27; 3 E Silvester (N Dev, U17) 23:53; 4 R Silvester 24:16; 5 Y Wafai 24:18;

U15 (3.28km): 1 S Miles (N Dev) 14:10; 2 E Banbury (N Dev) 14:48; 3 I Edworthy (Bude R) 15:05; 4 F Corrick 15:08; 5 H Turner (N Dev) 15:16

U13 (2.68km): 1 J Stone (Exe) 11:26; 2 M Ayres 11:33; 3 L Taylor 11:56; 4 A Oscroft (N Dev) 12:05; 5 M Morris 12:11; 6 D Cotton 12:19; 7 S Pirie 12:28; 8 E Christley (Bide) 12:33; 9 C Parry 12:39; 10 T Powe (Bide) 13:00

U11 (1.9km): 1 B Gay 8:25; 2 I Beer 8:29; 3 L Clopet (N Dev) 8:34

LOCHABER AC WINTER LEAGUE -DRUIMFADA, Corpach

Overall: 1 J Yells (L’aber) 49:05; 2 P Henry (Dees R, M40) 49:31; 3 T Smith (L’aber, M40) 49:36; 4 S Traill (L’aber) 50:57; 5 M Gorman (Westies, M40) 51:08; 6 R Mckenzie (High H, M40) 51:40; 7 A Ross (L’aber) 52:17; 8 A Walker (Dees R) 53:16; 9 S Monk (L’aber) 53:47; 10 S Wilson (I’ness, M40) 56:54

M50: 1 A Kennedy (L’aber) 59:05; 2 G Taylor (High H) 61:44. M60: 1 M Connolly (L’aber) 61:52

Women: 1 L Walter 60:13; 2 J Foley (Unatt, W40) 63:15; 3 A Blackhall (L’aber, W40) 63:32; 4 S Bellshaw (L’aber) 63:41; 5 L Shaw (L’aber, W40) 66:35; 6 N Forster (L’aber, W40) 68:49; 7 E Britton (L’aber) 69:26; 8 V Mackinnon (L’aber) 69:47; 9 S Ross (L’aber, W40) 70:09; 10 E Pearce (L’aber, W50) 71:43

W50: 2 L Johnson (L’aber) 76:04; 3 J Oliver (Dees R) 79:02

PECO LEAGUE, Temple Newsam

Men (4.7M): 1 N Marsh (Ton) 25:30; 2 W Monoghan (Leeds U) 26:10; 3 T Forrest (C’gorm) 26:23; 4 J Hobbs (Vall, M35) 26:36; 5 A Burns (Vall, M35) 26:37; 6 E Beecher (H’gate, U20) 26:41; 7 C Miller (H’gate) 26:59; 8 D Grant (St Th) 27:01; 9 T Orr (Leeds U) 27:02; 10 P Millgate (Weth, M40) 27:03

M40: 2 C Holmes (Wharf) 27:27; 3 W Kerr (Salt) 27:52. M45: 1 W Herbert (St Th) 29:31; 2 M Fillingham (Salt) 29:38; 3 D Nurse (Abbey R) 29:58. M50: 1 N Charlesworth (Wharf) 28:28; 2 T Ashelford (Ilkley) 29:00; 3 G Shooter (St Th) 29:13; 4 G Johnson (Weth) 29:36; 5 S Dunbar (Salt) 29:38; 6 P Brown (R’well) 29:46. M55: 1 A Forsyth (Ask) 30:04; 2 C Lines (Ack) 30:34; 3 D Clark (Abbey R) 30:36. M60: 1 G King (H’gate) 31:38; 2 B Miller (H’gate) 32:50. M65: 1 C Gill (St Th) 34:38; 2 J Ward (Abbey R) 36:24. M70: 1 K Watson (Horsf) 39:26. M75: 1 M Coles (Sky) 40:47. U20: 2 J Cornforth (Knare) 32:15; 3 R Milton (Horsf) 33:06

TEAM: Div.1: 1 Vall 250; 2 St Ther 277; 3 Weth 478; 4 Abbey 506; 5 Saltaire 562; 6 Hyde P 760. Div.2: Wharf 200. Div.3: Nidd 800. VETS: 1 St Ther 517; 2 Wharf 622; 3 Vall 641

U17 (2M): 1 L Hargreaves (Wharf) 10:19; 2 A Thompson (Wharf, U15) 10:42; 3 J Muir (Wharf, U15) 10:55; 4 W Thompson (Wharf) 11:04; 5 L Parker (R’well, U15) 11:12; 6 R Forrest (H’gate, U15W) 11:15; 7 T Midwood (H’gate, U15) 11:27; 8 N Coy (Ilkley, U15) 11:28; 9 D Jones (Abbey R, U15) 11:29; 10 J Gilliard (R’well, U15) 11:31; 11 S Turner (Vall, U17W) 11:35; 12 C Booth (H’gate, U15) 11:37; 13 M Liam (Nidd) 11:41; 14 A O’brien (Vall, U15) 11:42; 15 M Metcalfe (R’well, U15) 11:43; 16 M Scatchard (Ripon, U15W) 11:45; 17 G Milner (Wharf, U15) 11:48; 18 T Diamond (Vall, U15W) 11:49; 19 M Kent (H’gate, U15) 12:11; 20 I Nicholls (Scar, U15W) 12:13

Women (4.7M): 1 Z Wray (Hallam) 29:30; 2 H Cross (York Triathlon) 29:42; 3 R Boyd (Salt) 31:06; 4 E Ballantyne (York) 31:22; 5 C West (Vall) 31:32; 6 A Murray-Gourlay (Kirks) 32:02; 7 A Mason (Leeds U) 32:06; 8 R Moran (Horsf) 32:14; 9 N Jackson (Kirks, W35) 32:15; 10 M Tenwick (P&B) 32:25

W35: 2 E Robinson 33:13; 3 L Huby (Horsf) 33:50. W40: 1 L Watson (Salt) 33:11; 2 S O’sullivan (Horsf) 33:50; 3 M Clark (Abbey R) 33:57. W45: 1 N Carter (Knare) 34:00; 2 B Bowden (Salt) 36:06. W50: 1 J Thomson (Harrogate TC) 36:42; 2 J Patmore (H’gate) 36:51; 3 J Gregory (H’gate) 37:50. W55: 1 C Barker (Vall) 37:00; 2 A Reperecki (Ilkley) 38:48; 3 S Simpson (Nidd) 38:49. W60: 1 J Holmes (Harrogate TC) 40:22; 2 D Bland (Ecc) 40:33; 3 S Morley (Knare) 41:40. W65: 1 S Ross (Salt) 46:49; 2 M Coffey (Vall) 48:58. W70: 1 A Willibond (Drag) 49:36. U20: 1 L Farley (Brad A) 35:20

TEAM: Div.1: 1 K’stall 85; 2 Vall 120; 3 Horsf 173; 4 Saltaire 202; 5 Harr 204; 6 Abbey 365. Div.2: Hyde P 252. Div.3: Weth 186. VETS: 1 Saltaire 158; 2 Vall 177; 3 Weth 324

NOVEMBER 26

KENT LEAGUE, Welling

READ MORE
Purchase options below
Find the complete article and many more in this issue of AW – Athletics Weekly Magazine - 01/12/2016
If you own the issue, Login to read the full article now.
Single Digital Issue
01/12/2016
€5,49
This issue and other back issues are not included in a new AW – Athletics Weekly Magazine subscription. Subscriptions include the latest regular issue and new issues released during your subscription.
Annual Digital Subscription
Only € 6,25 per issue
SAVE
79%
€74,99
6 Month Digital Subscription
Only € 6,66 per issue
SAVE
5%
€39,99

View Issues

About AW – Athletics Weekly Magazine

THE BIG INTERVIEW 14 DAVID RUDISHA Why the Olympic 800m champion thought he was finished SPOTLIGHT 18 BRIANNA ROLLINS How the sprint-hurdler used a laidback approach to take Rio gold ACTION 36 LIVERPOOL CROSS Andy Butchart prevails over top field at Euro Cross trials, while Gemma Steel is leading woman PERFORMANCE 26 Sports science news 28 Athlete Insight – Sara Treacy 30 Dynamic warm-ups 32 Products – running headgear A BRIT ABROAD 20 Tim Hutchings laments the demise of the world cross country champs NEWS 6 Usain Bolt film premieres 8 GB relay women set for upgrade 10 Alex Yee keeps sport options open RESULTS & FIXTURES 46 Results round-up 57 What’s On fixtures guide REGULARS 24 Letters 25 Book reviews 34 Young Athlete – John Millar 61 Quiz – test your knowledge 62 Dip Finish